مقالات

پنج نشانه بزرگسالانی که بچه می مانند

پنج نشانهِ بزرگسالانی که بچه می‌مانند

ما انسانها موجودات جالبی هستیم چون اعمال و رفتارهای مختلف از ما سر می زند. هم لحظاتی داریم سرشار از خردمندی و دقایقی بعد مرتکب اشتباهات فاحش می شویم. هم ترسو هستیم و هم در بعضی زمینه ها شجاع رفتار می کنیم.

بعضی از ما انسانها به لحاظ سنی، بزرگسال و بالغ هستیم ولی از نظر رفتار، احساسات و خواسته هایی که داریم انگار در دنیای بچگی در جا زده ایم. خصوصیات افراد بزرگسال نابالغ یا the emotionally immature خیلی زیاد است ولی این پنج مورد جزو اصلی ترین ها هستند

۱- خودخواهی

درک این واقعیت که دنیا به دور آدم نمی چرخد یکی از قدم های اساسی برای ورود به دنیای بزرگسالی است ولی بعضی افراد درست عین یک نوزاد عمل می کنند که هر موقع از روز یا شب که گرسنه اش می شود با همه توانایی که دارد نیازش را برآورده می کند. این نوع انسانها قدرت شکستنِ حباب دوران نوزادی شان را ندارند. آنها نمی توانند بفهمند که دیگر در مرکز عشق و توجه بی پایان اطرافیان خود نیستند.

۲- عهدشکنی

دوباره اگر برگردیم به مثال رفتار کودکانه می توانیم عهدشکنی آدم های نابالغ مانده را به صورت اشکار نشان دهیم. یک کودک نمی تواند به درک این حقیقت اشکار برسد که از خواستنی ها و میل کنونی اش صرفنظر کند چون در درازمدت، به خواسته های بیشتر و بهتر می رسد. برای همین این نوع افراد، قدرت نگه داشتن قول، پیمان و تعهد را ندارند. تحمل و صبوری ندارند

۳- همیشه تقصیر دیگران است

آدمها در دنیای بچگی، اگر کار اشتباهی کرده باشند می فهمند که تنبیه یا سرزنشی در انتظارشان است ولی به این درک نمی رسند که رفتارشان ممکن است باعث ضرر و صدمه به دیگران باشد

افرادیی که حتی در بزرگسالی، مسولیت اعمال خود و تاثیرش بر دیگران را نمی پذیرند ناگزیرند که مدام تقصیر را به گردن دیگران بیاندازند.

۴ – وابستگی از سر نیاز

برای آدمهایی که از احساسات بچه گانه برخوردارند، افراد دیگر فقط وسیله ایی برای به دست آوردن نیازهای شان هستند. دیگران را به شرطی دوست دارند که سرویس بدهند. آنها همیشه و یکطرفه، طلبکار هستند. بزرگسالان نابالغ به هیچکس دل نمی بندند جز انکه محتاج کمک شان باشند. برای همین وابستگی شان به دیگران از سر نیاز است.

این افراد باید بفهمند که دلبستگی شان نوعی وابستگی است و تا مادامیکه فقط سرویس بگیرند وضع شان بهتر نخواهد شد.

۵- کنترلی بر روی پول شان ندارند.

آدم هایی که بالغ نمی شوند رفتارشان با پول هم نسنجیده و بچگانه است. تا پول به دستشان می رسد خرجش می کنند. رفتارشان حالت عکس العملی دارد. اشتباهات مالی و ریسک های نادرست انجام می دهند وهمیشه مقروض هستند.

https://t.me/razmosaver

نوشته شده در گروه: روانشناسی

ارسال دیدگاه (۰) ↓

ارسال دیدگاه