مقالات

مهارت هاي غير كلامي

 

مهارت هاي غير كلامي 🙁 عملكرد  مطلوب )

مهارت غیر کلامی

مهری ملکی – روان شناسی بالینی

زبان بدن اساس عملكرد شخصي است از هنگامي كه به اين نكته واقف شده ايم  و ارتباط مهم بين جسم و ذهن پيدا شده است زمان زيادي نمي گذرد؛ زيرا شيوه اي كه به كمك آن شما از ارتباط غير كلامي استفاده  مي كنيد نحوه برخورد تان با مسائل در هر حوزه اي  از زندگي تان  را منعكس مي سازد

و بر آن تأثير مي گذارد .

درك زبان بدنتان به شما امكان مي دهد از واكنش هاي عاطفي و ذهني خود آگاه شويد. پيش از هر چيز مي توانيد از برداشتي كه درباره شيوه تفكر، يادگيري و نيز به خاطر سپاري خود داريد شروع كنيد.

مي توانيد به تجزيه و تحليل عواطف خود بپردازيد اين كه چه زماني اين عواطف به سراغتان مي آيند، چه احساسي در باره آنها داريد و اين عواطف چه ارزشي براي شما دارند. رفته رفته روي اين موضوع تمركز كنيد كه چگونه زبان بدن شما مي تواند منعكس كننده شخصيت شما باشد و چگونه بر نحوه  واكنش ديگران نسبت به شما تأثير مي گذارد .

همچنين مي توانيد به جاي آن كه عليه الگوهاي غير كلامي خود بپا خيزيد با به كار گيري درست آنها كارايي خود را در تمامي زمينه ها  افزايش دهيد. به جاي آن كه بي تفاوت از كنار نشانه هاي دروني و بيروني بدنتان بگذريد يا آن ها را ناديده بگيريد به تدريج به اين نشانه ها توجه كنيد و آن چه را مي گويند به كار گيريد.  براي مثال چنان چه عملكرد شما در حد انتظار نيست به جاي ناراحت شدن  بگذاريد  بدنتان  به شما بگويد چگونه از عهده حل مشكل بر آييد .

ذهن ما به هر سويي منعطف شود، بدن ما هم اغلب بدان سو كشيده مي شود ذهن ما هم تابع بدن ما است  و چنان چه به كاري دست مي زنيم افكار و احساسات ما نيز در خدمت بدن  قرار مي گيرند  (كوئيليام  1997 ).

ابراز خشم در زندگي زناشويي  با استفاده از  زبان بدن :

به جاي ناديده  گرفتن خشمتان، به آن توجه كنيد و آن را در درونتان  احساس كنيد  به اين معنا كه به طور دقيق احساسات  درونيتان را بشناسيد و  ببينيد چگونه شدت مي گيرند، آن گاه با قدرت و توانمندي، احساساتتان را بيان كنيد. با صدايي رسا و قاطعانه  صحبت كنيد  اجازه بدهيد حركاتتان  مقتدرانه  و كمي غلو آميز بنمايند.  بگذاريد حالات چهره شما درست آينه احساستان  باشد البته  به هيچ عنوان اجازه پرخاشگري به خود ندهيد. هنگام بحث و گفتگو ، روبروي  يكديگر در فضايي بزرگ  قرار  بگيريد اما در عين حال هرگز از تماس جسماني  غافل نشويد و ارتباط  چشمي را فراموش نكنيد.  از بحث و گفتگو امتناع نكنيد  و محل را ترك نكنيد . اگر به اين شيوه عمل كنيد و آن را ادامه دهيد ظرف مدت  كوتاهي  متوجه مي شويد كه اتفاق عجيبي مي افتد  انرژي  ناشي از خشم در بدنتان را آزاد مي كنيد و به احساسي بهتر  دست مي يابيد. شايد ديگر حرفي براي گفتن نداشته باشيد شايد هر دو از خنده روده بر  شويد يا شايد  خود را  در تخت خواب  ببينيد . اتفاقي كه براي  خيلي از  زوج ها مي افتد .

هر آنچه  اتفاق بيفتد، در هر حال در مورد خشمتان اقدامي كرده ايد  نه آن كه آن را زير فرش زده باشيد تا پنهان بماند  (كوئيليام 79 ) .

 كنترل خشم  :

وقتي احساس خشم  مي كنيد  در بدو امر به آن توجه  كنيد سپس سعي كنيد خشمتان را كاهش دهيد  تا مانع  از حمله كردن  شويد . برخي از افراد به هم  كوبيدن در و پرت كردن  فنجانها  را به  روي زمين  ترجيح مي دهند ، اما روش سازنده تر آن است كه  باغ را بيل بزنيد  يا فرش ها را بتكانيد. به طور حتم  در اين حالت، بدني  كه تحت فشار ناشي از  خشم است  نه تنها به شما كمك  مي كند  به احساس بهتري دست  بيابيد  بلكه  شما را  توانا تر مي سازد  تا به  آن چه اتفاق  افتاده است بينديشيد و از عهده  حل مشكلي  كه باعث  خشم  شده بر آييد .

منبع:

–        کوئیلیام، سوزان. (1997). اسرار زبان بدن . ترجمه : ثریا شریفی(1388). ناشر: نشر نو اندیش.

نوشته شده در گروه: روانشناسی, مهارت های زندگی, مهارت های زندگی

ارسال دیدگاه (۰) ↓

ارسال دیدگاه