مقالات

قصه درماني براي کاهش افسردگي و پرخاشگري در کودکان

رقابت هاي سالم از طريق بازي هاي هدفمند يا قصه هاي تربيتي براي کاهش افسردگي، حسادت و رقابت منفي خردسالان و پرخاشگري با همسالان ضروري است. اين بازي ها و قصه ها به شيوه اي است که کودک با قرار گرفتن در موقعيت خيالي در قالب بازي خود را ناجي و کمک کننده بيابد و لذت همکاري را فرا گيرد.

جلال مرادي روانشناس باليني، در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: قصه يکي از ابزارهاي تربيتي مفيد است که علاوه بر کاهش افسردگي در درمان اختلال هايي چون اضطراب، لجبازي و نافرماني نيز مفيد بوده و هراس و اضطراب را کاهش مي دهد.

وي با اشاره به اينکه پرخاشگري در کودکان وسيله اي است، اضافه کرد: کودک به وسيله رفتار پرخاشگرانه، خواستار برآورده شدن هدفي ديگر است و قصد حمله يا اذيت کردن والدين را ندارد.

اين روانشناس ،پرخاشگري پسرها و دخترها را با هم متفاوت خواند و افزود: اغلب مردم انتظار دارند پسران بيشتر از دختران رفتار پرخاشگرانه داشته باشند، به همين دليل پسران پرخاشگر يک تا سه ساله بيشتر از دختران مورد توجه بزرگسالان هستند، به همين دليل در دوره پيش دبستاني پسران خيلي بيشتر از دختران اهل ستيزه و نزاع هستند.

وي گفت: اگر والدين و اطرافيان کودک، افرادي عصبي و پرخاشگر باشند، کودکان الگوپذير از والدين همان رفتار را از خود نشان مي دهند، همچنين ناکامي، مصرف برخي از داروها و اضطراب از علل ديگر پرخاشگري کودکان است.

اين روانشناس در ادامه افزود: سن و نوع پرخاشگري به ترتيب در کودک 3_2 ساله به صورت انداختن و پس گرفتن، 4_3 ساله کلامي، 6_5 ساله کناره گيري و 9_7 ساله نزاع و درگيري است.

وي خاطرنشان کرد: والدين ممکن است به طور سهوي به کودک رفتار پرخاشگرانه ياد بدهند که احتمال دارد اين رفتار در آينده تکرار شود، مثلا کودکي که از مادرش خواسته اي دارد، مادر از برآوردن خواسته او امتناع مي کند کودک با جيغ و فرياد خواسته اش را تکرار مي کند و اين بار مادر خواسته کودک را برآورده مي کند، در اين جا مادر فرياد کشيدن کودک را تقويت کرده است.

اگر اين الگوي رفتاري باز تکرار شود و کودک به خواسته اش برسد، به صورت عادي در مي آيد و کودک در آينده نيز از اين الگوي رفتاري براي رسيدن به خواسته اش استفاده مي کند.

مرادي روش هاي پيشگيري و مقابله با پرخاشگري را اينگونه عنوان کرد: پرهيز از تنبيه بدني، جلوگيري از تماشاي اعمال خشونت آميز، تشويق نکردن رفتار پرخاشگرانه در رسيدن به هدف، رفع ناکامي ها يا تعديل آنها، توجه مثبت غير مشروط به فرزند، هماهنگي والدين در تربيت کودک.

وي در پايان گفت: کودکان از طريق بازيها، قصه، نمايش ها و تلويزيون، رفتارهاي مناسب اجتماعي را الگو قرار داده و جايگزين رفتار نامطلوبش کنيد، همچنين به تمامي رفتارهاي مطلوب کودک پاداش دهيد و وي را مورد تحسين قرار دهيد.

 

منبع خبر:

قصه درمانی برای کاهش افسردگی و پرخاشگری در کودکان

نوشته شده در گروه: مصاحبه ها

ارسال دیدگاه (۰) ↓

ارسال دیدگاه