مقالات

عوامل موثر بر رضایت زناشویی (مهارت چهارم: نظارت مالی)

 

 

مهارت چهارم: نظارت مالی[1]

نظارت مالی: این مقیاس، بر علایق و نگرش های مربوط به روش اقتصادی و مسائلی که در روابط زن و شوهر اداره می شوند، متمرکز است.

مرور تکالیف قبلی

سخنرانی: نظارت مالی

بحث گروهی

تکنیک

تکلیف

 

سخنرانی: نظارت مالی

مدیریت هزینه و برنامه ریزی مالی یکی از ارکان مهم در دوام و پایداری سیستم خانواده است. سعی کنید با استفاده از برنامه ریزی صحیح و کار آزمایی شیوه های مختلف نظارت صحیحی بر مخارج و هزینه های زندگی خود و خانواده داشته باشید در بدو شروع زندگی زناشویی شاید افراد به دلیل عدم اطلاع از هزینه های زندگی دچار مشکل می شوند به اصطلاح برخی به خاطر درآمد پایین یا عدم مدیریت دخل و خرج آنها با هم جور نیست. برای این موضوع هر چه زودتر تدبیری اندیشیده شود از بروز مشکلات و اختلافات جلوگیری خواهد شد.

امور خانه داری شاید به نظر ساده باشد ولی با نگاهی اجمالی به هزینه های خانه مشخص است که یک زن خانه دار بیش از 60 درصد هزینه های را می تواند مدیریت کند. و در زمانی که هر دو نفر بیرون از منزل فعالیت می کنند، از طریق تقسیم کار منزل صرفه جویی و درآمد زایی در خانواده به بیش از 80 درصد می رسد.  

 

 

 

بحث گروهی

برای نظارت مالی از چه شیوه ای استفاده می کنید؟

چه کسی مدیریت هزینه را در منزل انجام می دهد؟

چه برنامه ای برای کنترل هزینه های اضافی در منزل دارید؟

 

تکنیک

برای مدیریت و نظارت مالی در منزل نیاز به مشارکت همه اعضای خانواده است . ولی برای مدیریت یک نفر باید به صورت تخصصی نظارت را به عهده داشته باشد.

 به طور کلی هزینه های خانه  به چند دسته تقسيم مي شوند:

۱- هزینه های مهم و فوري: هزینه های مصرفی مانند هزینه خوراک، نظافت، مسکن، ایاب و ذهاب، تحصیل و… .

۲- هزینه های مهم و غير فوري: هزینه هایی در طول سال به خانواده تحمیل می شوند که نمی شود از آنها چشم پوشی کرد، اما با مدیریت و برنامه ریزی صحیح می توان از کمترین مبلغ بهترین استفاده را نمود. مانند: پوشاک، بهداشت  جسم و روان و… .

۳- هزینه های فوري و غير مهم: حوادث غیر مترقبه و برخی مسائل در زندگی رخ می دهد که غیر قابل پیش بینی هستند اما برای آنها باید از قبل برنامه ریزی شود. مانند: بیمه، حوادث غیر مترقبه و … .

۴- هزینه های کم اهميت و غير ضروري: بعضی از هزینه های به تناسب نحوه انتظار ما از محیط و تعاملات ما به وجود می آیند که برای آنها باید نیز باید برنامه ریزی شود. مانند: مهمانی، مسافرت و… .

موفقيت در نظارت مالی صحیح، وابسته به انتخاب بين کارهاي مهم و غير مهم است، پس براي موفقيت در مدیریت هزینه های خانواده موارد زیر را رعایت کنید:

        در آمد کامل خود را با هزینه های خود مقایسه کنید.

        کارها و هزینه های مصرفی را اولويت بندي کنيد

        از هزینه های غير ضروری صرف نظر کنيد.

        هزینه های غیر ضروری مانند فیش های برق، آب ، گاز، تلفن و… را کنترل کنید.

        راه هاي صرفه جویی در هزینه را در هنگام خرید موارد مصرفی  ياد بگيريد.

        سعی کنید مقداری از درآمد خود را پس انداز کنید.

 

تکلیف

از هزینه های مصرفی یاد داشت برداری کنید و هر ماه سعی کنید برخی از آنها را کاهش و موارد غیر ضروری را به حداقل برسانید.[1] financial management

نوشته شده در گروه: رضایت زناشویی, روانشناسی, مقاله

ارسال دیدگاه (۰) ↓

ارسال دیدگاه