مقالات

عزت نفس : تکنیک هایی برای افزایش آن

عزت نفس : تکنیک هایی برای افزایش آن

چگونه می توانیم عزت نفس خود را افزایش دهیم؟


Self-esteem:Techniques for promoting it

 

جلال مرادی

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی

 

 

 

 

من اعتماد به نفس خود را براساس این واقعیت بنا کرده ام تا آنچه را که در توان دارم و می دانم درست است انجام دهم، و از پای ننشینم و اعتماد به نفس من برخاسته از از این حقیقت است که می دانم چنانچه تصمیم بگیرم کاری را انجام دهم حتماَ آن را انجام خواهم داد.

 

گاهی اوقات فکر می کنیم رسیدن به برخی از موفقیت ها در زندگی می بایست احساس اعتماد به نفس زیادی را در ما تولید کنند. با تلاش فراوان نیز به آن موفقیت ها دست پیدا می کنیم. امّا، از آن اعتماد به نفس که به خود وعده داده بودیم خبری نیست، پس احساس می کنیم شیادانی بیش نیستیم.

 

چند نکته دربارة اعتماد به نفس واقعی:

  •    اعتماد به نفس واقعی، هیچ گونه ارتباطی با آنچه که در دنیای بیرونی شما اتفاق می افتد ندارد.
  •  اعتماد به نفس واقعی زاییده شغل شما نیست.
  •  اعتماد به نفس راستین نتیجه باور قلبی و درونی شما به تواناییها و قابلیت های شما است. این باور که هر کاری را که بخواهید می توانید انجام دهید.
  •  در اعتماد به نفس، شخص مطمئن نیست که اشتباه نخواهد کرد. بلکه، او از اینکه شکست بخورد یا تحقیر شود و یا بد جلوه کند ترسی ندارد، او فقط به جلو نظر دارد.
  •    اعتماد به نفس واقعی یعنی اینکه در مسیر زندگی جا نزنیم و علی رغم مشکلات و ناموفقیت ها دست از تلاش بر نداریم.

چنانچه بخواهید صبرکنید تا اعتماد به نفس کافی برای دستیابی به رویاهایتان بدست آورید. ممکن است تا ابد صبرکنید.

خودتان را همین طور که هستید بپذیرید، تا اینکه به خویشتن وعده ی سر خرمن دهید.

موانع اعتماد به نفس:

  • هنگامی که فقط دست به کارهایی می زنید که می دانید و مطمئن هستید از دستتان بر می آید و توان انجامش را دارید، هرگز به اعتماد به نفس واقعی دست نخواهید یافت.

هنگامی که رویاهای خود را محدود می کنید زندگی و شور و حال خود را محدود کرده اید.

چنانچه، همین حالا رویا یا آرزویی ندارید که شما را بترساند. پس، به احتمال قوی رویاهای خود را به فراموشی سپرده اید یا به سادگی دست از رویا بینی کشیده اید. کسی که رویایی ندارد در واقع شهامت تعقیب آن را در خود   نمی بیند.

ترس از شکست و تعقیب رویاها و آرزوها کاملاًَ طبیعی و سالم است به این گونه ترسها، ترس سالم می گویند. افراد دارای اعتماد به نفس بالا و مؤفق حتماً وقتی می خواهند کار جدیدی را شروع کنند، ترس از شکست و اشتباه کردن را دارند. امّا، آنها برخلاف افراد نامؤفق ترس خود را نشان دهندۀ متوقف شدن و دست از عمل کشیدن تعبیر نمی کنند. و هرگز، ترس خود را عذر و بهانه ایی برای فراموش کردن آرزوها و رویاهای خود قرار نمی دهند. اعتماد به نفس حقیقی این نیست که نترسیم اعتماد به نفس واقعی آن است که بدانید و مطمئن باشید با این که می ترسید امّا، بی گمان دست به عمل خواهید زد. اگر ما بخواهیم صبر کنیم تا ترسهایمان فروکش کنند تا ابد باید صبر کنیم.

  • برخی از ما فکر می کنیم که اگر زیادی خودمان را قبول داشته باشیم دیگران ما ر ا دوست ندارند، و موفقیتها و دستیابی هایمان احساس بدی در دیگران ایجاد می کند. یا آنها را ناراحت و حسود می کند و به خودمان می گوییم: «خوب نیست، زیاد از حد به خودمان مطمئن باشیم» بهتر است کمی متواضع و فروتن باشیم. ما ممکن است در خانه و فرهنگی بزرگ شده باشیم که ما را از هرگونه ابراز وجود و نشان دادن رشد شخصی بر حذر داشته باشند. اعتماد به نفس یا خود باوری هرگز با غرور و منیت و خود بزرگ بینی یکی نیست. اعتماد به نفس به این معنا است که خودتان را باور داشته باشید، غرور و منیت آن است که بخواهید به دیگران ثابت کنید که از آنها بهتر و برترید.

از آنان که مدام لاف می زنند و مدام از خودشان تعریف می کنند دوری کنید. افرادی که زیاد لاف می زنند نه تنها اعتماد به نفس ندارند بلکه، خود باوریشان نیز بسیار ضعیف و پایین است. غرور و منیت و خود بزرگ بینی در واقع پوششی است برای پوشاندن و مخفی کردن اعتماد به نفس پایین و خود باوری ضعیف.

 

چرا اعتماد به نفس پایین عادتی است که ترک آن مشکل است:

  • به رغم اینکه، از اعتماد به نفس پایین خود رنج می برید و از آن شکایت می کنید و به ظاهر بسیار مشتاقید که اعتماد به نفس بالایی داشته باشید. امّا، ناخودآگاه و بی آنکه بدانید به برخی از مزایای روانی و اجتماعی آن معتاد هستید و نمی توانید از این منش و رفتار خود دست بردارید از این رو، مدام نقش کسی را بازی می کنید که اعتماد به نفس چندانی ندارد.

وقتی ما مشکلاتمان را به عوامل غیر قابل کنترل نسبت می دهیم دیگران نسبت به ما ترحم می کنند. مثلاً، می گویند طفلکی چقدر بدبخت و بیچاره یا بد شانس است.

کاری می کنید که دیگران در نقش شادی بخش و مشوق انگیزه بخش و……. ظاهر شوند و بخواهند که شما را جمع و جور نمایند.کاری می کنید که هیچ کس نتواند از شما بدش بیاید و همچنین، دوستتان داشته باشند زیرا، شما با ملاحظه کاری و گذشتن از آرزوهایتان هیچ وقت، تهدیدی برای دیگران محسوب نمی شوید و با هیچ کس رقابت نمی کنید.

از ترس شکست خلاص می شوید. زیرا، معمولاً به کارهایی که احتمال شکست در آن بالاست، دست نمی زنید. برای بدرفتاری ها، کج خلقی ها و عادات ناسالم خود یک عذر و بهانه همیشگی دارید چون دیگران می دانند چقدر حال شما بد است و چقدر گرفتاری دارید در واقع، بد حال بودن احساس خیلی خوبی است.

افسوس خوردن به حال کسی که در زندگی خود به دست و پا زدن و تقلا افتاده است، طبیعت ما انسان هاست.

و این که بخواهیم که در حقش ترحم کنیم. بنابراین، سعی می نماییم به او فشار نیاوریم، در تنگنا قرارش ندهیم، و توقعی هم از او نداریم. خلاصه این که انتقاد و سرزنش نصیب دونده و ترحم و دلسوزی و مهربانی نصیب پای لنگ می شود. این همان چیزی است که باعث می شود بسیاری از ما ترجیح بدهیم یک عمری بلنگیم و خودمان و دیگرا ن را متقاعد کنیم که تقصیر خودمان نیست.

  • زندگی با اعتماد به نفس پایین مزیت بسیار بزرگ دیگری نیز دارد. این که، تضمین می کند که دیگران از دور و بر شما پراکنده نشوند و تنهایتان نگذارند. به ویژه، منجی ها و شخصیتهای والد که به دنبال آن هستند که احساس مهم بودن و برتری کنند و بگویند که ببین دیگران چقدر به ما نیاز دارند. این عادت یکی از مشکلترین عادتهای روانی و ترک کردن آن ممکن است آنقدرها هم ساده نباشد. زیرا، هر قدر که شما خود را بدبختتر جلوه دهید به عشق و محبت بیشتری دست می یابید.

اگر در زندگی احساس اعتماد به نفس کافی نمی کنید از خود بپرسید چه مزایایی از این راه کسب می کنم.

چگونه می توانیم سه نوع اصلی اعتماد به نفس و خود باوری را در خود شکوفا کنیم:

سه نوع اصلی و اساسی از اعتماد به نفس که ما باید در خود ایجاد کنیم عبارتند از:

اعتماد به نفس رفتاری، احساسی و عاطفی و در نهایت روحی و معنوی

اعتماد به نفس رفتاری به معنای قابلیت و توانایی در عمل کردن و انجام دادن است.

اعتماد به نفس احساسی و عاطفی به معنای توانایی در تسلط و به کنترل در آوردن دنیای احساسی و عواطف شماست.

اعتماد به نفس روحی و معنوی که مهمترین آنهاست یعنی اعتقاد و ایمان به جهان هستی و کل آفرینش و موجودات است. این ایمان اصلی، که زندگی هدف و نهایت مثبت را در پی دارد و شما به خاطر هدفی این جا هستید.

اعتقاد بر این است که بدون این نوع اعتماد به نفس کسب و به دست آوردن دو نوع دیگر مشکل خواهد بود.

اعتماد به نفس واقعی این است که در هر سه این زمینه ها رفتاری، احساسی و معنویی احساس اعتماد به نفس داشته باشید.

چگونه اعتماد به نفس رفتاری خود را افزایش دهیم:

اعتماد به نفس رفتاری آن است که باور داشته باشید می توانید و توانایی آن را دارید که تمام توانتان را به کار بگیرید و شرایط و اوضاع زندگی تان را آن گونه که مطلوب و دلخواه شماست تغییر دهید. به طور کلی، راه دستیابی به اعتماد به نفس رفتاری این است که برای رسیدن به هدفی برنامه ریزی کرده، دست به عمل بزنیم و در راه رسیدن به آن استمرار، مداومت و پشتکار داشته باشیم، هنگامی که در این مسیر با موانع و مشکلات رو به رو می شویم جا نزنیم و با آنها مبارزه کنیم و در صورت لزوم از دیگران کمک بخواهیم.

چگونه اعتماد به نفس احساسی و عاطفی خود را افزایش دهیم

1) احساسات خود را شناسایی کنید و بفهمید در هر لحظه چه احساسی دارید.

2) احساساتتان را بیان کنید و آنچه را در درونتان است بیرون بریزید: دومین قدم آن است که بتوانیم احساسات را به شیوه مناسب و شایسته با طرفین درگیر در میان بگذاریم و بیان کنیم. احساسات بیان نشده و سرکوب شده زنگاری بر دل شماست و بصورت دیوارها و موانع عمل می کنند و بر قابلیت ها و توانایی شما بر عشق ورزیدن و یا دریافت کردن عشق تأثیر منفی می گذارند.

3) با دیگران روابط دوستانه، محبت آمیز و با معنی برقرار کنید: یعنی ارتباطی را در پیش بگیرید که برای هر دو طرف مفید و سودمند باشد. هرگز، سازشکار و پرخاشگر نباشید بلکه، سبک ارتباطی شما جرأت ورزانه باشد.

4) عشق و شور و حرارت را در تمامی موقعیت های زندگی خود به خصوص موقعیتهای دشوار بیابید. و از آن بهره بجویید: زندگی معمولاً چنان است که شما پیوسته زیر بمباران احساسات و عواطف ناخوشایند مختلف و هم چنین مبارزه ها و مشکل های متنوع و فراوان هستید، کافی نیست که فقط احساسات خود را بشناسید و آنها را بیان کنید. بلکه، باید به خود اعتماد داشته باشید که می توانید در میان این احساسات سر درگم خود را سالم بیرون بیاورید و به دنبال عشق و هدف بزرگتر و برتری باشید.

5) اعتماد و ایمان داشته باشید که چیزهای ارزشمندی برای بخشیدن به دیگران دارید.

توجه داشته باشید که شما انسان منحصر به فردی هستید، با ارزش و بی همتا هستید، خیلی به شما نیاز است و دیگران نیز به آنچه می توانید به آنها بدهید سخت محتاج اند.

چگونه اعتماد به نفس روحی و معنوی را در خود تقویت کنیم

1) به دنبال نشانه هایی بگردید که نشان می دهد جهان هستی قانون مند، منظم و هدفی مثبت، خیر و درست را دنبال می کند.

2) وقت بیشتری را در طبیعت بگذرانید و به آنچه می بینید توجه کنید.

3) هر روز به دنبال شناسایی معجزه هایی باشید که بی توجه و بی تفاوت از کنارشان رد می شوید و هر روز به دنبال شواهد و نشانه هایی باشید که نشان می دهد خالق، شما را نیز دوست دارد و به شما عشق می ورزد.

اعتماد به نفس معنوی، قلبتان را از خود سیراب و روحتان را سرشار می سازد. و به شما امکان می دهد که با اطمینان خاطر در راه درست قدم بگذارید. اعتماد به نفس روحی و معنوی به شما اجازه می دهد تا اعتماد کنید که هر جا هستید همان جایی است که می بایست باشید. همان جایی که نیاز دارید باشید.

نوشته شده در گروه: روانشناسی, مقاله, مهارت های زندگی, مهارت های زندگی

ارسال دیدگاه (۰) ↓

ارسال دیدگاه