مقالات

صمیمیت در برابر انزوا

۹۱۸۹C181-6789-4D01-ABFE-EE42E7631E15

سلام مطمئن نیستم پرسش پاسخ ها از این طریقه یا ن.. من دختری متولد ۷۸ هستم … اگر بخوام خلاصه بگم اینه که … من کوچیک تر هم ک بودم تقریبا هر دوسال ک جو و شرایطم عوض میشد ب طور کلا ادم های دورو ورم هم عوض میشد … تا این ک وارد دانشگاه شدم و خب ب خواسته خودم فقد روابط محکم تر و خوب ترم رو نگه داشم … و با این ک همه بهم میگن تو ادم اجتماعی ای هستی ولی دیگ نمیدونم حس میکنم نمیتونم با ادما راحت باشم … ترس از قضاوت شدن دارم و تقریبا ب جز ادما و دوسایی ک میشناسم با بقیه راحت نیسم و تنهایی رو ترجیح میدم… از وقتی ک وارد دانشگاه شدم متاسفانه با کسایی بودم ک صرفا چون دبیرستان اشنا بودیم با هم اکی شدیم وگرنه من اصلا باهاشون راحت نیستم .. اصلا … ولی این یک ماه اخر چند نفر خودشون اومدن سمتم و چون سیگار میکشیدیم منم باهاشون راحت تر شدم تا اون اکیپم قبلی… اما هی منو با بقیه دوستاشون اشنا میکنن و چون اونا اکیپای عادی ای نیسن من خیلی راحت نیسم بینشون … یعنی نمیخام رابطمون با دوسای دانشگام قطع کنم ولی واقن نمیخامم بادوسای خارج از دانشگاشون اکی شم چون ادم کم حرفی هم هستم اونا حس میکنن من خودمو میگیرم یا حال نمیکنم باهاشون …ولی در واقع دلیلش اینه ک من اصلا راحت نیسم باهاشون … دلیل این ک اومدم پیام دادم اینه ک کلن ب جز این مورد خاص هم کلن روابطم با خیلی هارو کم کردم و کلن ادمای جدیدو خیلی نمیتونم را بدم تو زندگیم و دایم دلم میخاد ازون شرایط بیام بیرون و خودمو باشمو خودم و گاهی با دوستای نزدیکم …

پاسخ:
سلام
شما در مرحله تعلّق در برابر انزوا قرار دارید.
این مرحله، دوران اولیه بزرگسالی، یعنی زمانی که افراد به روابط شخصی می‌پردازند را در بر می‌گیرد. اریکسون عیقده داشت که برقرار کردن روابط نزدیک و متعهدانه با دیگران ضرورت دارد. کسانی که در این مرحله موفق باشند، روابط مطمئن و متعهدانه‌ای را به وجود خواهند آورد. به یاد داشته باشید که هر مرحله بر پایه مهارت‌های یادگرفته شده در مراحل قبل بنا می‌شود. روانشناسان اعتقاد دارند، که حس قوی هویت شخصی برای ایجاد روابط صمیمانه و همراه با تعلّق خاطر اهمیت دارد. مطالعات نشان داده‌اند که کسانی که حس ضعیفی نسبت به خود دارند در روابطشان نیز تمایل به تعهدپذیری کمتری دارند و بیشتر در معرض انزوای عاطفی، تنهایی و افسردگی قرار دارند.
بنابراین پیشنهاد می کنم در دایره مناسب وارد دوستی شو و مراقب روابطت باش؛ هرگاه نیاز به اطلاعات بیشتری داشتی إز خانواده و روانشناس کمک بگیر.
دکتر جلال مرادی
https://t.me/razmosaver

نوشته شده در گروه: روانشناسی

ارسال دیدگاه (۰) ↓

ارسال دیدگاه