مقالات

شیوه های کنار آمدن با طلاق و جدایی

جدایی

جلال مرادی

روانشناس بالینی

افراد به طور معمول از آغاز تا پایان طلاق از چهار مرحله می گذرند (کرسل، ۱۹۸۶)

۱- مرحله قبل از تصمیم گیری: این مرحله زمانی است که در آن احساس نارضایتی طرفین شروع می شود، هر دو طرف متوجه می شوند که کارها روبراه نیست، رابطه زناشویی تنش زا است، زن و شوهر مدام با هم دعوا می کنند و یا از یکدیگر دوری می جویند یا ممکن است با مشاوری تماس بگیرند. به تدریج این امر آشکار می شود که رابطه زناشویی به مشکل برخورده است و لازم است اقدامات سازنده به عمل آید.

۲- مرحله تصمیم گیری: در این مرحله زوج ها تصمیم می گیرند که یا از طریق مشاوره، یا کمک خانواده ها رابطه زناشویی خود را حفظ کنند یا به مشاجره خود خاتمه دهند و طلاق بگیرند. این مرحله دشوار است، زیرا هیچ تصمیمی ساده و خطا ناپذیر نیست و هر تصمیمی به واسطه وابستگی و و وجود خاطرات تلخ و شیرین دردناک و مستلزم تلاش زیاد و سازگاری با شرایط مختلف است. وقتی در نهایت تصمیمی گرفته می شود، احساس آرامش به وجود می آید، با این حال افراد درباره آینده نامطمئن و نامعلوم خود نگران هستند.

۳- مذاکره و گفتگو: مذاکرات بین زن و شوهر به طور معمول با کمک درمانگران،  وکلاء و واسطه های خانوادگی صورت می گیرد. زوج هایی که برای حفظ رابطه زناشویی شان حاضر به مشاوره و گفتگو هستند، معمولاً قرار دادی را با خود درمانگر امضاء می کنند که در آن شرایط هایی برای سازش ذکر می شود. زوج هایی هم که تصمیم به طلاق می گیرند در نهایت باید به طور منصفانه و معقول مسئولیت های مالی  و تربیت بچه ها را با هم تقسیم کنند.

  ۴- سازش: سازش یابی بعد از طلاق کار بسیار دشواری است. احساس خشم، تنهایی و گناه بین افراد موانع عمده ای ایجاد می کنند. هر کدام از طرفین باید بیاموزند تا با این احساسات به خوبی مقابله کنند و به زندگی خود ادامه دهند و به شیوه های آرام و مدبرانه توافق های حاصل شده در مورد تربیت بچه ها و مسائل  مالی را عملی کنند.

 

 

طی فرایند سوگواری

سوگواری برای طلاق به معنای سوگواری برای یک فقدان است. از این رو برای رسیدن به حالت سازش یافتگی، سپری کردن این فرایند ضروری است. بنابراین باید به خودتان (سه تا شش ماه ) فرصت دهید و با طی مراحل مختلف سوگواری به تدریج با تجربه طلاق کنار بیایید.

استفاده از مهارت های مقابله ای موثر

کسانی به خوبی می توانند با جدایی و طلاق کنار بیایند، دارای ویزگی ها و شرایط زیر هستند (بریم، ۱۹۸۷): منبع درآمد مستفپقی دارند، با نحوه انجام کارهای روزانه و فعالیت های اجتماعی آشنا هستند، علاوه بر شریک زندگی خود از حمایت اجتماعی افراد دیگری نیز برخوردارند، با راههای لذت بردن از تنهایی خود یا پر کردن اوقات فراغت آشنا هستند و برای سازگار شدن با شرایط جدید به حد کافی انعطاف پذیرند.

مهارت های حل مسئاله نیز به کنار آمدن با فرایند طلاق کمک می کند. در مرحله اول برای اینکه بتوانید بهترین و مناسب ترین راه حل ها را پیدا کنید، فهرستی از مسایلی را که با آنها مواجه هستید تهیه کنید.

برخی از این مسایل عبارتند از:

ـ ارزشیابی میزان رضایت مندی خود از رابطه موجود

ـ تصمیم گیری در مورد اقدامات عملی برای مقابله با مشکل

ـ شناسایی احسسات غمگینی، سوگ، تنهایی و خشم و مقابله  با آنها

ـ پیدا کردن راهکاری برای تامین نیازهای مالی خود

ـ آموختن طرز مستقل زیستن

ـ یافتن راههایی برای ریافت حمایت عاطفی از دیگران

ـ حفظ عزت نفس و احساس کفایت خویشتن

ـ یافتن فعالیت های معنی داری که به شما کمک می کند تا به زندگیتان ادامه دهید.

 

آموختن نحوه رها کردن

یکی از دشوارترین تکالیف در موقع طلاق و یا از دست دادن یک فرد مهم ، رها کردن و دست شستن از آن فرد است. از طریق زیر می توانید بر این مساله غلبه کنید:

ـ از یک مشاور یا دوست خوب کمک بگیرید.

ـ پذیرش منطقی طلاق و رعایت فراموشی زمان از سه تا شش ماه

ـ پذیرفتن این واقعیت که شما نمی توانید دیگران را تصاحب کنید.

ـ رهایی از وابستگی  : از طریق تفکر منطقی و پر کردن خلاء عاطفی با منابع حمایتی از وابستگی به فرد از دست رفته جدا شوید و مراقب باشید در این مدت کوتاه به دنبال گزینه جایگزین نباشید بلکه از منابع عاطفی و حمایتی آشنا  و مورد اعتماد بهره ببرید.

ـ تفکر منطقی داشته باشید و از پرداختن به رویا های واهی و راه حل های غیر منطقی پرهیز کنید.

ـ از مهارت توقف فکر استفاده کنید: در زمان فرو رفتن به فکر از کلمه  ایست و یا بسه  استفاده کنید و با تنفس عمیق خود را به آرامش فرا خوانید.

ـ احساسات و هیجان های مرتبط با سوگ را بروز دهید و از کنترل بیش از حد آنها پرهیز کنید و بهجای آن سعی کنید مدیریت بر رفتنار را تجربه کنید.

ـ اتخاذ دیدگاه متعادل: مردم تمایل دارند فرد از دست رفته را بزرگ جلوه دهند. بنابراین بر جنبه های مثبت او تمرکز می کنند و جنبه های منفی او را نادیده می گیرند. بهتر است برای جلوگیری از این تحریف شناختی فهرستی از نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدهای (SWOT) با او بودن را یادداشت نموده و برای خود نگه دارید.و در نهایت دلیل جدایی را بنویسید.

ـ خداحافظی نهایی: برای خدا حافظی نهایی تمام عکس ها، نامه ها و سایر اشیاء مرتبط با فرد از دست رفته را جمع آوری کنید . یا اینکه اشیاء را به فرد برگردانید، دور بریزید و یا بسوزانید .

شخص  از دست رفته همیشه در خاطر شما خواهد بود اما حالا وقتش است که زندگی جدیدی را آغاز کنید. برای راهکار های جدید می توانید با مشاور مشورت نمایید.

نوشته شده در گروه: پیام راز, روانشناسی, مقاله

ارسال دیدگاه (۰) ↓

ارسال دیدگاه