مقالات

خودسرزنشی و وسواس ذهنی

DFBBF18B-7E34-4B97-B3F2-C6225B49F32D

جنسیت: زن

وضعیت تاهل: مجرد

سال تولد: ۱۳۷۸

موضوع: روانشناسی

متن سوال : سلام
من میخواستم برای ترک یه فکر نابود کننده از تون کمک بخوام. من ۱۸ ساله ام و از بچگی این مشکل رو داشتم. وقتی یه رفتار اشتباه رو میبینم البته نه چیزیای خیلی بد که با عقایدم مغایرت داره ولی مثلا رفتار های کوچیک اشتباه که به مرور بزرگ میشن رو از نزدیکانم میبینم میترسم که نکنه من هم دچارشون بشم وتا به این فکر میکنم پس از مدتی میبینم که اون رفتار ازم سر زده. وقتی دچار این وسوواس شددم سعی کردم همون لحظه که این فکر به ذهنم میاد حواسم رو به یه چیز کاملا بی ربط پرت کنم تا کلا یادم بره داشت مبه چی فکر میکردم اما گاهی دوباره یادم می افته وجواب نمیده. مثلا مثلا میبینم یکی از نزدیکانم موقع حرف زدن نمیتونه از کلمات درستی استفاده کنه بعد با خودم میگم نکنه منم اینطوری بشم. ولی سریع میگم حرف الکی نزن یا به این چیزا فکر نکن اما بعدا میبینم خودمم نسبت به گذشته توی گفتارم اشتباه میکنم. نمیدونم چطوری این فکر مسخره رو از ذهنم بیرون کنم.
راستی من یه سوال دیگه که خیلی برام مهم بود و باید زودتر به جوابش برسم هم نوشته بودم ولی پاسخ ندادید. لطف کنید اونم برسی کنید.ممون
پاسخ:
سلام
برخی ویژگی های شخصیتی و نیز برخی از اختلال ها این حالت ترس از اشتباه کردن را ایجاد می کنند که در قالب استرس، اضطراب اجتنابی و وسواس ذهنی رفتاری خودش را نشان می دهد.
برای این موضوع بایستی تحت درمان روانشناس این أفکار و شیوه تفکر را اصلاح نمایید.
دکتر جلال مرادی
https://t.me/razmosaver

نوشته شده در گروه: پرسش و پاسخ

ارسال دیدگاه (۰) ↓

ارسال دیدگاه