مقالات

توصیه هایی برای شروع!

قلبی  بخوان!

تا نزدیکای سحر می‌نشینی پای فوتبال و پلک نمی‌زنی اما موقع درس خواندن از صدای راه رفتن مورچه هم حواست پرت  می‌شه!!

علت علاقه است. علاقه به درس و موفقیت های ناشی از مطالعه، در شما اعتماد به نفس و حسی ایجاد می‌کند که در این راه  پر پیچ و خم، سختی‌ها براتون آسان و مشکلات تبدیل به شکلات می‌شن! یادم می‌آید سال گذشته با داوطلب ممتازی برخورد داشتم که به من می‌گفت:  من هر وقت از درس خواندن خسته می‌شم، تست فیزیک می‌زنم !

زندان  یا خانه‌ی دوم!؟

بعضی از دانش آموزان احساس می کنند که در مدرسه زندانی هستند و دوست دارند  هر چه زودتر زنگ بخورد و از این زندان مرخص شوند. حس می‌کنند زمانی که در مدرسه که هستند، زمان ایستاده و وقتشان در حال تلف شدن است.

باید بدانید که مدرسه‌ی بدون عیب یافت نمی‌شود، پس بیایید کلاً نگاه خود را به این خانه‌ی دوم قدری بهتر کنید. مدرسه می‌تواند امسال برای شما محیطی دلپذیر باشد که در کنار دوستان و معلمان‌‌تان برای یک هدف مشترک گرد هم آمده‌اید و تلاش می‌کنید.

برچسب زدن به دروس جداً ممنوع!

«اصلاً ذهن من برای عربی ساخته نشده»، «من کلاً با هندسه مشکل دارم»، «حالم از این درس …»

بیان این گونه حرف‌ها و احساسات، یادگیری و تمرکز شما را پایین می‌آورد. ممکن است که به هر دلیلی تمایل و علاقه‌‌ی چندانی به مطالعه‌ درس به خصوصی نداشته باشید. اما واقعیت این است که برای کسب رتبه‌ی ممتازوقبولی در رشته – شهر های ارزشمند باید میانگین خوبی در تمامی دروس اختصاصی و عمومی داشته باشید. به جای بیان این گونه احساسات، به دنبال راه‌های مطالعه و عمیق خواندن همه‌ی درس‌ها باشید.

امتحان می‌دهم،  پس هستم!

یادتان باشد که امسال باید زیاد امتحان بدهید، پس بیایید نگاه خود را نسبت به امتحان و آزمون آزمایشی تغییر دهید. شرکت منظم در کنکورهای آزمایشی استاندارد ، موجب مطالعه‌ی هدف‌دار و نظم در برنامه می‌شود. نقاط ضعف و قوت و میزان یادگیری دروس مختلف خود را شناسایی می‌کنید و می‌توانید موقعیت خود را نسبت به سایرین مقایسه کنید .

از تاتی تاتی  تا  سیرک!

همه در کودکی در راه رفتن مشکل داشتیم! ولی اکنون به راحتی و بدون کمک گرفتن از کسی راه می رویم.  یادتان باشد برای کسب درصدهای خوب خصوصاً در دروس اختصاصی، باید صبر و حوصله داشت. تنها صبر زیاد و تلاش درست و مستمر است که نتایج درخشان به بار می‌آورد. راستی هنرمندی هم که در سیرک بر طناب راه می‌ره، روزگاری تاتی تاتی می‌کرده!

بهروز محمودی –  مشاور و برنامه ریز تحصیلی

نوشته شده در گروه: روانشناسی

ارسال دیدگاه (۰) ↓

ارسال دیدگاه