مقالات

برای زندگی عاشقانه خود برنامه ریزی کنید

نگهداری رابطه عاشقانه برای شادکامی و به-زیستی ما بسیار مهم و اساسی است. امروزه چیزی حدود چهل درصد از ازدواج های جدید به طلاق ختم می شود. به نظر می رسد این آمار نشان می دهد که نگهداشتن یک رابطه  اصلاً دو درختکار آسانی نیست. در سطرهای پایینی به برخی از مسائل کوچک در حوزه روابط عاشقانه می پردازیم.

ارتباط برقرارکردن، شاه کلید یک رابطه سالم است. روابط زوج های سالم به طور منظم زمانی را برای یکدیگر می گذارند. بسیار مهم است که زوج ها در مورد موضوعاتی غیر از والدگری و حفظ خانواده با یکدیگر صحبت کنند. برای استحکام عاطفی در طول زمان زوج ها بایستی در مورد مسائل عمیق تر و شخصی تر خود  نیز صحبت کنند.

البته نکات ذکر شده به این معنا نیست که افراد بایستی از موضوعات سخت و مشکل صرف نظر کنند. زوج ها بایستی در نظر داشته باشند که نگهداری مشکلات با خود می تواند برای آن ها رنجش به همراه داشته باشد. تحقیقات نشان داده اند که سبک ارتباطی بیشتر از سطح تعهد، ویژگی های شخصیتی و عوامل استرس های زندگی پیش بینی کننده یک ازدواج شاد یا حرکت به سمت طلاق است. به طور خاص، الگوهای ارتباطی منفی مانند خشم و تحقیر با افزایش احتمال جدایی در ارتباط است.

شاید این ضرب المثل معروف را بسیار شنیده باشید که «دعوا نمک زندگیه». این ضرب المثل به این نکته اشاره می کند که اختلاف بخشی از هر رابطه نزدیک و صمیمانه است اما برخی سبک ها مانند سبک مبارزه جویانه می تواند آسیب رسان باشد.

زوج هایی که در طور جروبحث از رفتارهای مخرب مانند فریاد زدن، توسل به انتقادات شخصی، صرف نظر کردن و کنار کشیدن از بحث استفاده می کنند به احتمال بیشتری به نسبت زوج های که نزاع های سازنده دارند از یکدیگر جدا شوند.

نمونه هایی از استراتژی های سازنده برای حل و فصل اختلافات می تواند تلاش برای پیدا کردن آن چه دقیقاً شریک زندگی تان احساس می کند و گوش کردن به نقطه نظر وی و سعی برای خنداندن او باشد.

زندگی را جذاب نگاه دارید

بین بچه ها، کار و تعهدات خارجی ارتباط با همسر کار مشکلی است. با این وجود دلایل خوب و مهمی برای این تلاش وجود دارد. برای مثال در تحقیقی مشخص شده است زوج هایی که در هفتمین سال زندی مشترک خود احساس خستگی می کردند در نه سال بعد زندگی خود نیز احساس رضایت کمتری داشتند.

برای جذاب نگاه داشتن رابطه برخی از زوج ها برنامه های ملاقات شبانه برای خود دارند. بایستی متناسب با شرایط زندگی خود شما نیز برنامه های مخصوص خود را داشته باشید. سعی کنید از برنامه های تکراری خودداری کنید و از برنامه های متنوع هرچند کوچک استفاده کنید. چنانچه با توجه مشکلات زندگی امروز بسیار سرتان شلوغ است حتماً برای روابط عاشقانه خود برنامه ریزی داشته باشید.

هر رابطه ای فراز و نشیب های خود را دارد اما برخی عوامل نسبت به دیگر عوامل، تاثیر بیشتری برای ایجاد مشکلات در یک رابطه دارد. برای مثال امور مالی یا تصمیمات والدین اغلب می توانند مشکل ایجاد کنند. یکی از نشانه های وجود یک مشکل، تکرار یک نمونه خاص از مشاجره است. در این موارد روانشناسان می توانند برای ارتباط بهتر و یافتن راه های بهتر برای گذر از این تضاها، به زوج ها کمک کنند.

نوشته شده در گروه: روانشناسی

ارسال دیدگاه (۰) ↓

ارسال دیدگاه