به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ مبحث اعتیاد کودکان بحث ساده‌ای نیست و باید پذیرفت این موضوع به عنوان یکی از بزرگترین آسیب‌های اجتماعی حال حاضر درون اجتماع ما یافت می‌شود. در گذشته زمانی که مبحث اعتیاد مطرح می‌شد فقط از یک بُعد با آن مواجه بودیم، یعنی اعضای اصلی خانواده، پدر و مادر درگیر اعتیاد بودند و پس از آن فرزند نیز بنا به این دلیل که بستر فراهم است به سمت اعتیاد سوق داده می شد اما دیگر امروزه فقط یک راه و روش وجود ندارد بلکه شیوه‌های مختلفی برای هدایت کودکان و نوجوانان به سمت مواد مخدر و مصرف آن به وجود آمده است.

جلال مرادی، روانشناس بالینی، پژوهشگر و دکترای آینده پژوهشی سلامت، در این خصوص شیوه‌های جدیدی که در این رابطه به وجود آمده به خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا گفت: اعتیاد دانش‌آموزی را که بیشتر اعضای تشکیل دهنده آن کودکان و نوجوانان است از جمله اصلی‌ترین دغدغه های این روزهای آسیب‌شناسان اجتماعی است، اعتیادی که از قالب سنتی خود در آمده و در ظاهر جدید و شیک در حال عرض‌اندام است. برنامه‌ریزی‌های مافیای مواد مخدر روی این مسئله است که قانون را دور بزند و اگر نتواند قانون را دور بزند در پی فراهم ساختن شرایطی است که با قانون درگیر نشود.

وی ادامه داد: در ایران قانون مبارزه با مواد مخدر خوشبختانه به صورت جدی انجام می‌شود و شاهد هستیم قدرتمندانه با عوامل پخش مواد مخدر برخورد می‌شود. در واقع می‌توان گفت از جمله کشورهایی هستیم که سرسختانه درگیر با مافیای مواد مخدر هستیم. به همین دلیل مافیای مواد مخدر سعی می‌کند ساز و کار خود را به شکلی تعیین کند که با قوانین و نیروهای انتظامی درگیر نشود. در نتیجه با استفاده از رویکرد صنعتی مواد مخدر وارد عمل شده و آن را به مواد مخدر سنتی ترجیح می‌دهد. یعنی سرمایه‌گذاری اصلی دیگر روی مخدرهایی چون تریاک، مورفین و یا هروئین انجام نمی‌شود.

مرادی در پاسخ به این سوال که به چه دلیلی دیگر مافیای مواد مخدر حاضر نیست روی مخدرهای سنتی سرمایه‌گذاری کند؟ اظهار کرد: بازار مخدرهای سنتی فقط مورد قبول طیفی از افراد معتاد است و آن‌ها هنوز هم به دنبال استعمال موادی چون تریاک و مرفین هستند. قطعا ریسک حمل و نقل و انتقال چنین مخدرهایی زیاد است در نتیجه مافیای قاچاق مواد مخدر ترجیح می‌دهد به دنبال توزیع و پخش مخدرهای صنعتی برود که در جامعه نیز نسبتا استقبال بیشتری از آن می‌شود، پس چه جامعه‌ای بهتر اجتماع جوانان و نوجوانان.

این روانشناس با اشاره به این موضوع که نوجوانان و دانش آموزان اصلی‌ترین طیفی هستند که در معرض تهدید باندهای توزیع و پخش مواد مخدر صنعتی قرار می‌گیرند، گفت: به این دلیل که مواد صنعتی جایگاهی در میان مصرف کنندگان سنتی مواد مخدر ندارد، باندهای قاچاق هدف‌های خود از بین نوجوانان و دانش‌آموزان انتخاب می‌کنند چون آسان‌ترین و بهترین بازار توزیع و پخش در بین نوجوانان است.

این پژوهشگر با بیان اینکه هر دانش‌آموز به‌طور متوسط در طول یک ماه به صورت میانگین ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومان دریافتی از والدین خود دارد، تصریح کرد: اگر تعداد دانش‌آموزان کشور را حدود ۴ میلیون (براساس آمارهای منتشر شده) در نظر بگیریم حدود ۸۰۰ میلیارد تومان در ماه به دانش‌آموزان کشور از سوی والدین پرداخت می‌شود، رقمی بسیار قابل توجه برای هر فرد و هر باند قاچاقی که در پی سودآوری و کسب پول‌های کلان باشد. این موضوع باعث شده مافیاهای قاچاق مواد مخدر بیایند و به‌صورت خیلی نرم روی توزیع و پخش مواد مخدر در بین دانش‌آموزان کار کنند.

این آینده پژوه در پاسخ به این سوال که سوداگران مرگ به چه شیوه‌هایی مصرف مواد مخدر را بین دانش‌آموزان رواج می‌دهند، عنوان کرد: بر اساس پژوهش‌هایی که در این زمینه انجام شده بیشتر دانش‌آموزان و نوجوانان برای اولین بار از طریق یکی از دوستان خود با این موضوع آشنا و تشویق به مصرف مواد مخدر می‌شوند. به دلیل اینکه خانواده‌ها حساسیت فراوانی روی مصرف مواد مخدر دارند و همچنین در مدارس این موضوع به شدت کنترل می‌شود، مافیا هیچ‌گاه به‌صورت رسمی خود وارد عمل نمی‌شود، بلکه به واسطه آلوده کردن یکی از نوجوانان و یا دانش‌آموزان در پی سوق دادن باقی دانش‌آموزان به سمت این منجلاب هستند.

مرادی با بیان اینکه دانش‌آموز آلوده‌ای که وظیفه سوق دادن باقی دوستان خود را به سمت گرایش به مواد مخدر دارد دارای اطلاعات بالایی است، اظهار کرد: تمامی اطلاعات در خصوص ماده مخدر مصرفی از نوع کشت و به عمل آوردن و در نهایت مصرف کردن در اختیار او گذاشته می‌شود و حتی اجازه می‌دهند اختیار مکان‌های نگهداری ماده مخدر در دست آن‌ها باشد، یعنی فقط به اندازه مصرف روز اجازه می‌دهند مواد مخدر در اختیارش باشد و باقی حجم مواد در مکان‌های در نظر گرفته وجود دارد. این موضوع شاید در نگاه اول بسیار ساده به نظر برسد و دلیل آن را نیز ترس از دستگیر شدن کودک در معابر عمومی بدانیم در صورتی‌که این موضوع بیشتر در خانه اثرگذار است و اجازه نمی‌دهد والدین بفهمند فرزندشان مواد مصرف می‌کند، چون فقط به اندازه مصرف به همراه داشته که مصرف شده و باقی ماده مخدر نیز در مکان مخصوص خود وجود دارد.

این روانشناس یادآور شد: برخی قوانین نانوشته نیز برای خود تعیین کرده‌اند تا تحت هیچ شرایطی دوستان خود را معرفی نکنند و یا در زمان‌هایی که فردی دیگر مواد در اختیار ندارد، از مواد خود به او بدهند، یعنی به اصطلاح مرام بگذارند و اجازه دهند دوستان‌شان از سهم آن‌ها استعمال کنند. این یعنی تئوریزه کردن مصرف مواد با روش‌های دقیق که ماحصل برنامه‌ریزی‌های درست و اصولی از سوی مافیای مواد مخدر است که تبعات فراوانی را در پی خواهد داشت.