مقالات

از تحقیر و سرزنش بپرهیزید، کودکان موجودات حساسی هستند

تحقیر و سرزنش کودکتحقیقات به وضوح نشان می دهند که رفتارهای توهین آمیز تاثیرات مخربی بر روابط والد و فرزند و همچنین اعتماد به نفس کودکان دارد.

تحقیقات نشان می دهد کودکان مورد توهین والدین خود قرار می گیرند در تحصیل و روابط دوستانه دچار مشکل می شوند. سطح هورمون استرس آن ها بالاتر است، بیشتر دچار مشکلات رفتاری و همچنین بیماری می شوند.

ایرادگیری مداوم، گوشزد کردن اشتباهات، دخالت بی مورد به هنگام انجام ساده ترین امور می تواند از اعتماد به نفس کودکان بکاهد.

گاهی موضوع از این هم بغرنج تر می شود و آن زمانی است که والدین رفتار بچه خود را به عنوان لطیفه برای دیگران تعریف می کنند یا غم و اندوه فرزند خود را با گفتن جمله « مگه بچه شدی» مورد تمسخر قرار می دهند.

اسم گذاری برای کودکان مشکل دیگری است که گاه می تواند تاثیرات پایدار تری داشته باشد. در واقع اسم گذاری برای بچه نگرش محیط را در جهت اسم مشخص با ویژگی های مشخصی تغییر می دهد و چون برای کودک قدرتمند ترین پایه اعتماد به نفس والدین هستند با این کار دژ محکم اعتماد به نفس آن ها درهم فرو می ریزد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم استفاده از تحقیرهای غیر مستقیم است. برای مثال وقتی به فرزند خود می گویید “وقتی رفتیم خونه عمو وحشی بازی در نمی یاری” و یا زمانی که او را با یکی از اعضاء فامیل مقایسه می کنید و می گویید” فلانی رو ببین چه خوب بلده … کنه؟” و یا زمانی که در موقعیتی که بایستی در جمع به او توجه کنید به موضوعات دیگری توجه می کنید مانند زمانی که در جمع بچه ها تنها اوست که در چیدن سفره کمک می کند و شما توجهی به رفتارهای خوب فرزندتان ندارید به صورت غیر مستقیم فرزند خود را تحقیر می کنید؟

ضرب المثل قدیمی که می گوید مرغ همسایه غاز گاهی احساس درونی فرزندان ما است. وقتی کودک می بیند پدر یا مادرش به همان رفتاری یکی از افراد فامیل انجام می دهد توجه می کنند ولی به کرات همان رفتار را در فرزند خود نمی بینند، از والدین خود ناامید می شوند و احساس بی عدالتی می کنند. احساس بی عدالتی رنجشی عمیق در فرزندان ایجاد می کند.

بعضی ها با گفتن این واژه که او پوست کلفت است بر اشتباه خود پوشش می گذارند اما بخاطر داشته باشید حساسیت انسان به عنوان یک موجود فوق پیشرفته بسیار زیاد است به همین دلیل هم گاه می بینیم با اتفاقی به ظاهر کوچک جریان زندگی یکی انسان تغییر می کند. تاثیر رفتارهایی که با کودک خود دارید تا ابد بر فرزندانتان باقی خواهد ماند پس بیشتر مواظب رفتارهای خود باشید.

نوشته شده در گروه: روانشناسی

ارسال دیدگاه (۱) ↓

1 دیدگاه

  1. امیر آگوست 5, 2013

    عالی بود

    پاسخ

ارسال دیدگاه