مقالات

اختلال هراس

وَحشَت‌زَدِگی یا اختلال هراس (به انگلیسی: Panic attack) که پانیک اَتَک هم گفته می‌شود نوعی بیماری روانی از گروه اختلالات اضطرابی است که با هجوم ناگهانیِ وحشت به بیمار و ترس شخص از وقوع مجدد آن‌ها مشخص می‌شود. این حملات، که معمولاً بیش از چند دقیقه طول نمی‌کشند، با علایمی چون تپش قلب، عرق کردن، احساس تنگی و فشردگی در قفسهٔ سینه، لرزش، احساس ازدست‌دادن تعادل یا گیجی همراه است. این علایم آنقدر گسترده هستند که افراد فکر می‌کنند دچار سکتهٔ قلبی شده‌اند و می‌ترسند که بمیرند.

این حملات به‌صورت بسیار اتفاقی و طوری رخ می‌دهند که عامل تحریک‌کنندهٔ اصلی مشخص نیست. افراد مبتلا به این نوع اضطراب اغلب جوان هستند.

در کلیپ ویدوئوی زیر نمونه و توضیحات کاملی در مورد این بیماری را مشاهده خواهید کرد:

ویدئو اختلال هراس

نوشته شده در گروه: روانشناسی

ارسال دیدگاه (۱) ↓

1 دیدگاه

  1. مجتبی آوریل 27, 2015

    چون خود من از کودکی مشکل اضطرابی داشتم، درک و فهم حملات اضطرابی و پنیک برایم ساده است از جهات مختلفی این بیماری و مبتلایان این بیماری را میتوان مورد بررسی قرار داد. یکی از آن جهات که بسیار مورد علاقه من هم هست موضوع “احساس پنهان” است. موضوع احساس پنهان می گوید که بیماران مبتلا به حملات پنیک ، از شرایطی بشدت ناراضی هستند ولی آن را بیان نمی کنند و بروز نمی دهند. آنها آدمهای خیلی “خوب” هستند و بلکه همیشه و همه حال “خوب” هستد. به این معنا که با اجابت خواسته های دیگران هرچند غیر منطقی و زیر پا گذاشتن راحتی خود و معیارهای خود، می خواهند “خوب” بودن خود را نشان دهند. آنها تقریبا نمی توانند نه بگویند چون که آدمهای “خوبی” هستند. آنها تحت کنترل شدید وجدان خود هستد و خیلی می ترسند مبادا کاری کنند یا حرفی بزنند که موجب آزردگی دیگران شوند و یا خلاف ارزشهای اجتماع خود رقتار کنند . وجدان افراطی آنها از آنها آدمهای خیلی “خوب” ساخته در حقیقت این اقراد نقطه مقابل شخصیت های ضد اجتماعی هستند که وجدان در آنها رشد نکرده. حملات پنیک و حملات اضطرابی در این افراد به نوعی سیستم هشدار دهنده است که یک چیزی در زندگی من سر جای خود نیست و از آن ناراضی هستم و باید درست شود.

    پاسخ

ارسال دیدگاه