مقالات

دستکاری خاطرات،راهکاری برای آسودگی بیشتر

🔹️🔹️دستکاری خاطرات،راهکاری برای آسودگی بیشتر🔹️🔹️

🔘 بسیاری از ما رنج خاطرات تلخ دیروز را در ذهن و قلبمان داریم و شماری از ما در حسرت خاطره هایی هستیم که هیچگاه نساخته ایم.اینک در پرتو پیشرفتهای دانش میتوان ادعا کرد که عاشقان در سالهای آینده براحتی میتوانند از شکست های عشقی به سلامت گذر کنند و حتا خاطره هایی را بسازند که هیچگاه در دنیای واقعی نبوده است‌.ذهن و مغز ما به کمک این جهش فناورانه میتواند به بهترین شکل ممکن، باز نویسی شود.اما مرزهای رویا و حقیقت به شکلی باور ناپذیر درهم می ریزد.

▫️▫️میتوان با کسانی خاطره داشت که هیچگاه کنار شما نبوده اند.میتوان براحتی خاطرات تلخ را محو کرد.اما همبستگی خاطرات با یکدیگر چه خواهد شد؟

🔸️شاید از این روش بتوان در ترک اعتیاد و درمانهای روانشناسانه بخوبی استفاده کرد.

✔با دستکاری سلول های خاص می توان خاطره‌ای تازه ایجاد کرد بدون اینکه چنین اتفاقی اصلا افتاده باشد.

✔پژوهشگران موفق شدند سلول هایی را در مغز شناسایی کنند که یک خاطره خاص را رمزگذاری و ثبت می کنند.
▫️آنچه این تحقیق را هیجان انگیزتر کرد این بود که محققان نشان دادند که با دستکاری سلول های خاص می توان خاطره‌ای تازه ایجاد کرد بدون اینکه چنین اتفاقی اصلا افتاده باشد.

✔با استفاده از روشی به نام اپتوژنتیک، محققان از ویروس ها استفاده می‌کنند و در نورون های مغز، مولکولهای حساس به نور قرار می دهند، به این ترتیب در فعالیت مغز تغییر ایجاد می شود.

✔ با این روش، محققان نه تنها توانستند خاطرات موجود را پاک کنند، بلکه موفق شدند خاطرات کاذبی هم بجای آنها ایجاد کنند. آنها حتی توانستند تاثیر عاطفی خاطره را از خاطره بد به خوب یا برعکس تغییر دهند.

✔این تحقیق در مراحل اولیه است اما در دراز مدت برای درمان بیماری هایی مثل افسردگی، اسکیزوفرنی یا اختلال تنش‌زای پس از رویداد (PTSD) به کار گرفته خواهد شد.

نوشته شده در گروه: مصاحبه ها, مقاله

ارسال دیدگاه (۰) ↓

ارسال دیدگاه